KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Velkým trumfem pivovaru v Dětenicích je ukázka výroby zdejšího piva z 18. století zcela podle původní receptury z tradičních surovin
 
Autor / zdroj foto: Muzeum piva Dětenice

Muzeum piva Dětenice / Dětenice

Dětenický pivovar nabízí velmi rozmanitou prohlídku dobových interiérů sladovny, bednárny, varny, laboratoří, chmelnic, ležáckých sklepů, spilky, ledárny a v neposlední řadě lze objevovat i taje historických sklepů.

Zámecký pivovar Dětenice má velmi bohatou historii. Původní budova pivovaru byla částečně přestavěna na oblíbenou Středověkou krčmu a z další historické části vznikla výrobna domácího nefiltrovaného piva s ojedinělou původní recepturou.

Krom historických sklepů, kde byly druhotně vloženy barokní klenby, je zde zřízena středověká krčma. Na vlastní oči je k vidění výroba pohádkového piva lásky, tak jak probíhala v dávných dobách.


Úplně první zmínku o vaření piva v dětenickém panství můžete najít z roku 1307 z dob panování Beneše z Dětenic a Valdštejna.

Legendární pověst vypráví o loupeživém rytíři Arturovi, který se svou skupinou přepadal vsi v okolí Staré Boleslavi a pobil každého, kdo se mu dostal do cesty, krom mladých panen. V každé vesnici se zdržel vždy do té doby, dokud z ní nevyjedl veškeré zásoby. Nebohé panny musely být jemu i jeho chátře vždy zcela po vůli. Doslova se staly jejich otrokyněmi. Vždy při svitu úplňku vyžadoval Artur od jedné z panen uvaření piva podle jeho přísně tajného receptu. Jednalo se o jeho magické pivo lásky. Aby recept zůstal naprosto utajen, nechal nevinné panně vždy uříznout jazyk. Zázračné pivo údajně dodávalo nadlidskou chuť na hříšné neřesti a zvyšovalo pud pro páchání všech násilností.

Rytíř Artur se svými krutými společníky dostal až do oblasti Dětenického panství. Psal se právě rok páně 1307, kdy byl Artur poprvé poražen. Svůj meč neúspěšně zkřížil s Benešem z Dětenic a Valdštejna, který krvavě zraněného Artura po jeho porážce uvrhl do dětenické hladomorny. Celá Arturova bídná družina byla ubita.

Beneš pak nechal Artura mučit, dokud loupeživý rytíř tajemství zázračného piva neprozradil. Pivo se od té doby používalo jako lektvar na zvýšení potence.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.