KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Klenotnice se může chlubit obsáhlou sbírkou drahých kamenů, vyvřelých minerálů a hornin. Prohlédněte si gigantické geody z lomu Hvězda
 
Autor / zdroj foto: Klenotnice drahých kamenů

Klenotnice drahých kamenů / Nová Paka

Nová Paka leží v geologicky velmi pestré oblasti. Najdete zde vyvřelé, usazené i přeměněné horniny nejrůznějšího stáří. Některé z nich obsahují množství zkamenělin či zajímavých minerálů. Zdejší výskyt „polodrahokamů“ a zkamenělých stonků prvohorních rostlin je proslulý i daleko za hranicemi naší vlasti.

Nejstarší zprávy o sběru drahých kamenů a jejich zpracovávání v Podkrkonoší pocházejí již ze 14. století, z doby vlády Karla IV. První sběratelé pocházeli ze severní Itálie a po nich se této činnosti začali věnovat i místní obyvatelé, kteří si tak mnohdy přivydělávali na živobytí.

Základ muzejní sbírky tvoří nálezy ze soukromých a školních sbírek z poloviny 19. století. Za účelem uložení a vystavování exponátů z přírodovědných sbírek byla vystavěna a v roce 1996 otevřena budova Klenotnice. Další významnou přestavbou pak expozice prošly v letech 2010-2012. Můžete se zde seznámit s vyvřelými horninami a minerály v expozici vulkanismu, se zkamenělinami v expozici geologického vývoje, drahými kameny v expozici drahých kamenů a medijními kresbami v expozici spiritismu. Zdejší sbírky jsou řadou odborníků vysoce ceněny a v mnohém předčí sbírky jiných, daleko významnějších institucí.


Expozice vulkanismu
Expozice je zaměřena na bohatou sopečnou činnost na sklonku prvohor, která ve zdejším kraji zanechala nesmazatelné stopy. Její produkty, magmatické horniny označované jako melafyry, jsou známé bohatým obsahem mandlí a geod s drahými kameny. Různé typy hornin a sopečných útvarů jsou k vidění v několika vitrínách. Unikátní ukázka vrtného jádra vám přiblíží principy geologického průzkumu. Součástí expozice je také geologická mapa, která zobrazuje velkou různorodost geologického podloží Podkrkonoší.

Expozice geologického vývoje
Poznáte jednotlivá geologická období naší minulosti, od samotného zrození planety Země až po současnost. Na ukázkách zkamenělin a hornin je zřetelně vidět vývoj fauny a flóry, od prvních známek života, přes trilobity, zkamenělé stromy, dinosaury nebo mamuty, až po zvířata a rostliny, které s námi obývají planetu dnes. Největší část expozice je věnována zkřemenělým „dřevům“ prvohorních rostlin, jichž je Novopacko proslulým nalezištěm. Kromě několika desítek jejich vzorků ve vitrínách můžete nejmohutnější zkamenělý strom spatřit v zahradě před Klenotnicí.

Expozice drahých kamenů
Čeká na vás výběr z obsáhlé muzejní sbírky broušených a leštěných „polodrahokamů“, které pocházejí z nalezišť v okolí Nové Paky. Mezi ostatními vyniká množství vzácných, přes sto let starých nálezů z lokalit, které jsou dnes již nedostupné či vyčerpané. Můžete tak obdivovat gigantické geody z lomu Hvězda, neobvykle zbarvené acháty z Kumburského Újezdu, velké kusy jaspisu z Kozákova či hvězdový křemen z vrchu Strážníka. Milovníci šperků zde naleznou ukázky výrobků zhotovených ze zdejších kamenů zdejšími umělci.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.