KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Jedna z úzkorozchodných lokomotiv v Průmyslovém muzeu v Mladějově.
Jedna z úzkorozchodných lokomotiv v Průmyslovém muzeu v Mladějově.
Autor / zdroj: mladejov.cz

V Průmyslovém muzeu v Mladějově si můžete prohlédnout úzkorozchodné lokomotivy či zemědělské stroje

MLADĚJOV

Úzkorozchodné lokomotivy, kolejová vozidla, ale také traktory, buldozery, osobní i nákladní automobily či stabilní motory, zemědělské stroje a náčiní. To všechno si můžete prohlédnout, pokud zavítáte do Průmyslového muzea v Mladějově.

V areálu bývalého šamotového závodu se nachází expozice Průmyslového muzea Mladějov. Současný záběr muzejních sbírek je velice široký. Kromě úzkorozchodných lokomotiv a dalších kolejových vozidel si můžete prohlédnout i silniční vozidla – traktory, buldozery, osobní i nákladní automobily, dále pak stabilní motory, zemědělské stroje a náčiní. Expozice je v původních historických budovách, včetně výtopny a elektrárny.

Historie Průmyslového muzea Mladějov je spjata s jeho zakladatelem Bedřichem Doleželem (1941 – 2011), který se téměř dvacet let plně věnoval záchraně bývalého šamotového závodu v Mladějově a jeho přeměně na technické muzeum.

Základ muzejních sbírek tvoří stroje, které pan Doležel shromažďoval již od svého mládí – jedná se zejména o průřezovou sbírku československých motocyklů Jawa a ČZ a traktorů Svoboda, Škoda a Zetor. Mnohé stroje se panu Doleželovi podařilo zachránit doslova na poslední chvíli z kovošrotu, jiné exponáty jsou mnohdy posledním exemplářem daného typu v České republice.

Pokud chcete shlédnout celou expozici nebo se dozvědět o některém vystavovaném stroji více informací, neváhejte Průmyslové muzeum Mladějov navštívit osobně. Zdejší průvodci se vám budou rádi věnovat. 

Program pro školy a dětské tábory
Vydejte se na školní výlet do Průmyslového muzea Mladějov – pro školní skupiny, skupiny z mateřských školek i dětské tábory tady mají připravený zvláštní program přizpůsobený pro nejmenší návštěvníky.

Po příjezdu do muzea se vás ujme průvodce v dobovém kostýmu a formou loutkového divadla vás seznámí s historií mladějovského areálu, dolování i úzkokolejné dráhy.

Poté navštívíte jednotlivé expozice Průmyslového muzea Mladějov. Provázená prohlídka je samozřejmě přizpůsobena věku návštěvníků.

Nakonec tady mají pro starší děti a žáky druhého stupně připravenou vědomostní soutěž navazující na prohlídku s vyhodnocením a cenami.

A pro ty nejmenší zase nabízí možnost zdobení vlastní perníkové lokomotivy, kterou si každý může odnést domů.

Program je možné upravit podle vašeho přání, například doplnit o opékání buřtů nebo o zajištění obědů v občerstvení U parního stroje přímo v areálu muzea, případně ho pro větší skupiny spojit s výletem zvláštním motorovým vlakem na objednávku.

Cena od 40 Kč/osobu, pedagogický doprovod zdarma. Termín a detaily programu domlouvejte prosím na telefonu 604 635 779 (paní Eva Kopřivová). 

Mladějov na Moravě – Výlet do technické historie
Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy.

S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.mladejov.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Skryté nebezpečí na nás neustále číhá i na silnicích

Srážka se zvěří je v současné době jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Scénář v těchto případech je pokaždé stejný, kdy ze silničního přík

DNES SE STALO

HISTORIE23. září 1253

se stal novým panovníkem Království českého Přemysl Otakar II. Doba jeho vlády znamenala mocensky vzestup českého státu, rozvoj měst a zároveň prohlubování rozporů mezi králem a šlechtou.

DOPRAVA 23. září 1875

byla zprovozněna první linka koňské tramvaje v Praze.

DOPRAVA 23. září 1916

byl v Bohumíně zahájen provozelektrické tramvaje. Při této příležitosti byl ukončen osobní provoz parní tramvaje.

POZVÁNKA OBRAZEM