EKONOMIKA / Spotřebitel

18.7.2013

Dlouhá zima ovlivnila i ceny medu. Podívejte se, kolik si připlatíme

Letošní vleklá zima může do značné míry ovlivnit ceny medu od českých včelařů. Na pultech obchodů se přitom nemusí odehrát žedné viditelné zdražování a revoluce, ale za jakou cenu?

Při těžkých podmínkách tuzemských včelařů totiž vzrůstá nebezpečí, že obchody raději sáhnou po nekvalitním a laciném medu z Argentiny nebo Číny, jen aby nemusely zdražovat. Proto by si zákazníci měli dát dobrý pozor na to, jaký med skutečně kupují a případně raději sáhnout po osvědčených značkách.

Cena medu i tak za posledních 12 měsíců vzrostla o 15 korun z 135,50 na 150,50 koruny (+11,1 procenta), tedy podstatně více, než jak tomu bylo zvykem v minulých letech. Za samotnou zimu jsme přitom byli svědky zdražení o více než osm korun a zdražování by nemuselo být zdaleka konec.

„Všeobecná poučka tvrdí, že kilo medu stojí zpravidla právě tolik, co kilo máslo. Při mé poslední návštěvě supermarketu jsem přitom viděl 250 gramů másla za 40 korun,“ říká Vladimír Lněnička z Českého svazu včelařů. Za pravdu mu dávají také údaje Českého statistického úřadu, která tvrdí, že jeden kilogram másla aktuálně stojí 156,27 koruny. Včelaři by tím pádem mohli brzy zdražit minimálně o dalších šest korun.


Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Skryté nebezpečí na nás neustále číhá i na silnicích

Srážka se zvěří je v současné době jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Scénář v těchto případech je pokaždé stejný, kdy ze silničního přík

DNES SE STALO

AUTO-MOTO20. září 1891

v Massachusettském Springfieldu byl předveden první automobil na benzín.

FILM20. září 1946

se uskutečnil první ročník filmového festivalu v Cannes.

IT20. září 1954

byl vytvořen první program v programovacím jazyku Fortran.

POZVÁNKA OBRAZEM