KULTURA / Film

Popis:
Autor / zdroj: Jan Jireš
14.1.2020

Biograf Český ráj vloni navštívilo neuvěřitelných 63 463 diváků

JIČÍN

Biograf Český ráj má za sebou velmi úspěšný rok. Těšil se obrovské přízni diváků, kteří si hrdiny „stříbrného plátna“ chtěli vychutnat v luxusním prostředí. Za rok 2019 představení zhlédli neuvěřitelní 63 463 diváci. Rozsáhlá rekonstrukce, která vyřešila problémy se statikou objektu, skončila na jaře 2018, a tak loňský rok byl prvním, který jičínské kino ve své nové podobě zažilo celý.

„Je fantastické, že kino se stalo místem s tak obrovskou návštěvností a nyní se zpětně potvrzuje, že názory, které podporovaly rekonstrukci kina v roce 2014 na zastupitelstvu, byly ty správné a tehdejší předpovědi o nesprávnosti investice se ukazují jako nepravdivé. Mám z úspěchu kina opravdu radost a chtěl bych zaměstnancům KZMJ poděkovat,“ uvedl místostarosta Mgr. Petr Hamáček.

Biograf Český ráj se stal s přehledem nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem Královéhradeckého kraje a v rámci celé republiky, kde čelí elitní konkurenci nejslavnějších českých kin, je mezi 20 nejlepšími. Srovnáme-li rok 2019 s posledním kompletním rokem před rekonstrukcí, tedy 2016, vidíme obrovský nárůst počtu diváků. Rozdíl je více než 20 tisíc. Na vzestupu zájmu se podílí zrekonstruované prvorepublikové prostory biografu, moderní promítací technologie a úsilí Kulturních zařízení města Jičína, zejména provozovatelů biografu. Ti často zařazují i tři až čtyři veřejná promítání denně.

Světová kinematografie navíc nabídla příznivé podmínky. Vždyť vloni byl do kin poslán současný nejvýdělečnější film všech dob (Avengers: Endgame) nebo v České republice veleúspěšný životopis Freddieho Mercuryho s názvem Bohemian Rhapsody. Z českých filmů nejvíce lákaly Ženy běhu a z animovaných Ledové království 2.

Statistika udává, že nejúspěšnějším měsícem byl prosinec, kdy biograf navštívilo 7 466 diváků. Těsně za ním byl březen se 7 151 diváky. Biograf připravil 954 filmových představeních. To však není všechno, jelikož biograf se stal i místem nefilmových akcí, diashow, školení, koncertů a přednášek, a tyto akce, jichž bylo celkem 24, navštívilo 3487 diváků. Ostatně v biografu se představitelé města setkávali s veřejností. Byla zde představena rekonstrukce Valdštejnské lodžie v rámci projektu Cesta Valdštejnských architektů nebo byla prezentována Odpočinková zóna Cidlina.

V loňském roce se navíc v zámeckém parku uskutečnilo letní kino. V červenci a srpnu se pod širým nebem promítalo 12 představení, jež přilákala 3 271 diváků.

Dveře biografu se pro veřejnost znovuotevřely v pátek 15. června 2018. Během rekonstrukce za více než 40 milionů Kč budova prodělala kompletní přestavbu. Přibyla i nová technologie zvuku Dolby Atmos, akustické podhledy nebo moderní sedačky. Samotná rekonstrukce, již zajišťovala firma Chládek a Tintěra Pardubice a.s., byla nejnákladnější stavební akcí do kulturního zařízení od roku 1989. Již tehdy se očekávalo, že jičínský „Chrám filmu“ se zařadí mezi neúspěšnější kina v České republice, a to se vskutku stalo.

Vůbec poprvé se budova otevřela veřejnosti v roce 1923. Tehdy ještě jako Mrňákovo divadlo podle představitele divadelního spolku Intimní scéna MUDr. Josefa Mrňáka. Zařízení přinášeno různorodá představení a promítání filmů bylo jenom jednou ze složek programu. Velkou tradici si zde vydobyly filmové premiéry. Postupně projekce získávaly více prostoru a v souladu se zájmem publika začínaly dominovat. Po druhé světové válce byl biograf přejmenován na Kino Svět. V druhé polovině 50. let 20. století proběhla kompletní rekonstrukce, která sice reagovala na požadavky doby, ale vzala budově hodně z prvorepublikové podoby a zavdala budoucím problémům se statikou, kvůli kterým bylo nutné provést současnou rekonstrukci. Původní název Biograf Český ráj se vrátil až po sametové revoluci. „Inspiroval mě k tomu vlastnoruční a náhodný nález filmového dokumentu z roku 1927 o Jičínu a okolí, který byl desetiletí považován za ztracený a přitom byl celou dobu v elektrorozvodně kina,“ popisuje Bc. Pavel Nožička, tehdejší kinárník a nyní ředitel Kulturních zařízení města Jičína.


Autor / zdroj: Jan Jireš

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Skryté nebezpečí na nás neustále číhá i na silnicích

Srážka se zvěří je v současné době jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Scénář v těchto případech je pokaždé stejný, kdy ze silničního přík

DNES SE STALO

AUTO-MOTO20. září 1891

v Massachusettském Springfieldu byl předveden první automobil na benzín.

FILM20. září 1946

se uskutečnil první ročník filmového festivalu v Cannes.

IT20. září 1954

byl vytvořen první program v programovacím jazyku Fortran.

POZVÁNKA OBRAZEM