EKONOMIKA / Investice

Popis: Úpravny vody v Lázních Bělohradě.
Úpravny vody v Lázních Bělohradě.
6.3.2017

Lázně Bělohrad chtějí rekonstruovat úpravnu vody

LÁZNĚ BĚLOHRAD

Zlepšování parametrů kvality vody a efektivnější provoz zařízení si slibuje Vodohospodářská a obchodní společnost od projektu rekonstrukce úpravny vody ve známém lázeňském městě v Lázních Bělohradě. Nedávno požádala o dotační příspěvek Státní fond životního prostředí, který podobné projekty může pokrýt až 50% spoluúčastí. Na stavební úpravy samotné budovy ze 70. let a modernizaci technologií, které čistí vodu pro Jičín a Lázně Bělohrad, bude potřeba odhadem 70 milionů korun. Stavba by mohla začít již příští rok.

Budova úpravny vody stojí na okraji známého lázeňského města od roku 1978 a upravuje vodu ze tří vrtů, a to jak pro samotný Bělohrad, tak dále pro zhruba 20 km vzdálený Jičín. Vzhledem k tomu, že používané technologie pomalu zastarávají, rozhodla se VOS a. s. vyprojektovat rekonstrukci objektu a požádat o dotační podporu. „Žádost jsme podali na SFŽP koncem ledna a v červnu bychom měli mít rozhodnutí. Pokud se nám dotaci podaří získat, požádáme následně o stavební povolení a budeme soutěžit dodavatele. Se stavbou by se reálně mohlo začít už v příštím roce,“ uvádí další plány ředitel Ing. Richard Smutný. Zatím má společnost platné územní povolení. V případě, že podporu od SFŽP nezíská, pokusí se najít jiný vhodný dotační titul, anebo začne s rekonstrukcí postupně na etapy sama. Přepokládané náklady jsou asi 72 milionů korun a dotace by mohla být ve výši až 50 % uznatelných nákladů.

Hlavním cílem rekonstrukce je plné využití kapacity vrtů a také zefektivnění úpravy získané vody. Nové technologie dokážou vodou i šetřit - při výrobě totiž vznikají vody odpadní, jejichž objem dokáže nová technologie snížit. Zlepšit se mají i hodnoty parametrů jakosti vody, například obsah železa. „Při čerpání vody z vrtů se pro její úpravu využívá pískový filtr, který se musí zase částí vody následně čistit. Zatímco nyní spotřebuje provoz až 15 % vody na toto čištění, nová technologie ji sníží na 2 %. Zvýšíme také lehce kapacitu úpravny tak, abychom v případě nedostatku vody v některém ze zdrojů byli schopni tento výpadek pokrýt. V poslední řadě by nám nová technologie umožnila také efektivnější řízení celého provozu a procesu výroby přes centrální velín,“ doplňuje Richard Smutný. Součástí projektu pak bude i úprava technologie na čerpací stanici v Mlázovicích, kde se napojují na skupinový vodovod Jičín další zdroje.

V posledních letech procházela postupnou obnovou také vodovodní infrastruktura, tedy samotný skupinový vodovod vedoucí z Lázní Bělohradu na Jičín. Každoročně se po částech vyměňovalo několik kilometrů původního potrubí od úpravny směrem k vodojemu Kamensko. „Letos bude na této trase hotovo, pak budeme pokračovat od vodojemu směrem k Jičínu. Stejně postupujeme i v jiných regionech, například na Sobotecku, a všude tam, kde je zdroj dál od vodojemu a od místa konečné spotřeby. Potrubí totiž vede často v polích. V případě havárie, kdy je zde vzrostlé obilí, nebo kukuřice, anebo ještě hůř je pokryto vrstvou sněhu, se místo úniku vody těžko hledá. Jsou s tím pak spojené vyšší ztráty, a to jak vody, tak ty ekonomické, než když potrubí praskne někde na ulici ve městě,“ dodává ředitel Smutný.

Úpravna Lázně Bělohrad stejně tak jako infrastruktura slouží od 70. let 20. století a denně upravuje zhruba 1 600 kubíků vody pro 23 000 obyvatel v městech Lázně Bělohrad, Jičín a přilehlých obcích. V okolí úpravny jsou tři podzemní vrty, ze kterých se jednotlivě čerpá až 15 l/s z hloubky cca 50-75 m. Z areálu úpravny je voda dále vedena řadem do Bělohradu, pro který také slouží ještě další dva vodojemy – v Horní Nové Vsi (objem 300 m³) a v obci Lány (objem 150 m³). Místní městečko je známé především lázeňstvím, které má velkou tradici. Nachází se zde totiž bohatá ložiska rašeliny a několik přírodních památek. „Poblíž zdrojů pitné vody a areálu úpravny, při silnici z Bělohradu na Lány, těží místní lázně léčivou sirnoželezitou slatinu. V 90. letech zde byla přírodní památka „Černá louka“ a vyskytovala se tu i neobvyklá fauna - masožravé rostliny. V minulosti jsme zde museli vyřešit problémy se znečištěním léčivé slatiny z protékající říčky Heřmanky. Naštěstí se situace zlepšila odkanalizováním obce Lány v rámci akce Cidlina, kterou prováděla Vodohospodářská společnost před asi 8 roky. Věřím, že rekonstrukce úpravny vody přinese pro místní vodní hospodářství další zlepšení,“ dodává bělohradský starosta Ing. Pavel Šubr. Dále směrem na Jičín je voda přiváděna do vodojemu Kamensko, který má objem 450 m³.  Na cestě vody se pak pro Jičín přidávají další zdroje, a to Mlázovice, Studeňany a Lužany. Zásobeny tak jsou i tyto a další přilehlé obce. Voda je přiváděna do hlavního vodojemu na Zebíně, který má objem 5 000 m³. Odtud je pak rozvedena do Jičína. Další menší vodojem o objemu 500 m³ je umístěn na Čeřovce. Ten slouží převážně jako rezervoár pro Oblastní nemocnici Jičín.

Autor / zdroj: Ing. Magdaléna Doležalová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vydavatelé školních a oddílových časopisů se mohou přihlásit do soutěže Školní časopis roku

Do krajského kola soutěže o nejlepší školní časopis v Pardubickém a Královéhradeckém kraji se mohou až do 10. dubna hlásit všichni vydavatelé školních

Post

Sedm nových crashtestů – Škodě Karoq se dařilo

Při výběru auta je bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Program Euro NCAP zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek modelů Citroën C3 Aircr

Post

Můžete při nákupu v e-shopu zboží vždy do 14 dnů vrátit? Kdepak, existuje řada výjimek

Většinou dobře víme, že při nákupu v internetovém obchodě můžeme odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Z každého pravidla však existují vý

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA